• Calendar
    St. Mark's Directory
    Resources
    Photo Gallery
    St. Mark's School
Ministries & Commissions

Ministries & Commissions
 
Vestry (2017) Budgeting Committee Wedding Guild Kids’ Kingdom
Barbara Scheibner (Sr Warden) Jennifer Kirkland (Chair) Sarah Baetz Sara Hawkes
Alysoun Marks (Jr Warden) Charles Yates Dorothy Dawlearn Sarah Baetz
Kathy Barzilla Gray Baldwin Bettye Newberry Dorothy Valencia
Ruthie Hurta     Christine Ronning
Brad Knecht Vergers Ushers  Chris Abbott
Rock Moen Kathy Barzilla Vince Arnold Carolyn Duff
  Phyllis Janke Gray Baldwin Sandy Barkerding
   Benno Scheibner Delores Baldwin Brett Mottin
Executive Admin. Assistant   Roger Barkerding  
Kimberly Hart Choir Frank D’Antuono EYC
  Sofie Caruso Michelle D’Antuono Vince Arnold
Director of Parish Life Jerri Carington Dwayne Dawlearn Bonnie Knecht
Melissa Hamon  Celia von Mering Ruthie Hurta Rock Moen
  Bettegene Coyle Kim Janke Mary Moen
Financial Secretary Jeannie Reeves Rock Moen Suzanne Mottin
Sandy Barkerding Mary Moen Chris Harris  
  Kimi Oluwakemi Charles Yates Godly Play
Interim Organist & Music Dir. Debbie Thomas Brad Knecht Suzanne Mottin
Mary Alice Fields Marilyn Turner Cole Mottin Sarah Peters
  Bart Little Sara Hawkes Delores Baldwin
Head of School Bill Brawn   Jennifer Cantu
Suzanne Welch Bob Carington Tellers Sarah Baetz
  John Barzilla Ruthie Hurta Caroline Moen
School Board of Directors Sandy Barkerding Bart Little Mary Moen
The Rev. Bert Baetz   Jason Purifoy Rock Moen
Kim Janke (President) Chalice Bearers Rock Moen Brett Mottin
Michelle D’Antuono Sandy Barkerding Kathy Barzilla  
Janice Knight Kathy Barzilla Alysoun Marks Outreach Ministry Leader
Jan Leaman Mat Coyle Barbara Scheibner Isobel Gotschall
Nick Joseph Dwayne Dawlearn Brad Knecht Rhonda Yamauchi
  Kim Janke Roger Barkerding  
Treasurer Phyllis Janke Kim Janke Kids Hope Leadership
Rock Moen Susan Pinter Rock Moen Lisa Arnold – Director
  Benno Scheibner   Arlene Rivenes – Match Support Coordinator
Nursery Attendants Alexandra Arnold Daughters of the King Rhonda Yamauchi – Communications Coordinator
Beverly Dixon   Chris Abbott  
Michelle Buckner Torchbearers Sarah Baetz Kids Hope Mentors
Shakira Patni Vincent Arnold Sandra Barkerding Lisa Arnold
  Hannah Harris Kathy Barzilla The Rev. Bert Baetz
Sexton Jorge Valencia Nancy Brown Delores Baldwin
Reuben Luna Ashton Knecht Susie Brown Isobel Gotschall 
  Cameron Knecht Jerri Carington Darryl Mottin
Strategic Planning Trevor Johnson Ann Chrisman Arlene Rivenes
Task Force    Jeri Culberson Sally Yates
The Rev. Bert Baetz Lay Readers Dorothy Dawlearn Carolyn Duff
Kathy Barzilla Alexandra Arnold Isobel Gotschall Hazel Morris
Ruthie Hurta Lisa Arnold Melissa Hamon  
Kim Janke Sandra Barkerding Caron Marble Kids Hope Prayer Partners
Brad Knecht Kathy Barzilla Alysoun Marks Sarah Baetz
Lea Leaman Michael Black Sarah Minkert Gray Baldwin
Alysoun Marks Bob Carington Susan Pinter Allan Holley
Rock Moen Bettegene Coyle Jeanne Reaves Ruthie Hurta
Arlene Rivenes Mat Coyle Barbara Ricklin Mary Moen
Barbara Scheibner Rob Hamon Barbara Scheibner Charlie Yates
Charles Yates Sara Hawkes Jennifer Kirkland Benno Scheibner
  Kathy Hynson Sara Hawkes  
Stewardship Commission Ruthie Hurta   The Sewing Guild
Rock Moen (Chair) Phyllis Janke Spiritual Formation Lou Cloninger
The Rev. Bert Baetz Debbie Thomas Susan Pinter Sally Yates
Lou Cloninger Brett Mottin   Marilyn Turner
Melissa Hamon Stephanie Udayan Christian Formation  Jeannie Reaves
Greg Kirkland   for Adults Bettegene Coyle
Jason Purifoy Altar Guild The Rev. Bert Baetz  Mary Lane
Dorothy Valencia  Lisa Arnold Rob Hamon Joan Little
  Sandy Barkerding Bonnie & Brad Knecht  Rhonda Yamauchi
Finance Committee Ann Chrisman Alysoun Marks Betty Von-Maszewski
Rock Moen (Chair) Jeri Culberson Charles Yates  Isabel Gotschall
Sandy Barkerding Michelle D’Antuono   Ann Chrisman
Jennifer Kirkland Isobel Gotschall Christian Formation  Dorothy Dawlearn
Mary Moen Elisa Hughes for Youth Kimi Oluwakemi
Dorothy Valencia Ruthie Hurta Chris Abbott  Joan O'Neill
  Jennifer Kirkland Charles Yates  
Audit Committee Bonnie Knecht Frank D’Antuono ECW Chairs
Charles Yates Jan Leaman Isobel Gotschall Jennifer Kirkland
Vince Arnold Caron Marble Gray Baldwin  
Dorothy Dawlearn Suzanne Mottin   Men’s Group 
Mary Moen Bettye Newberry   Ministry Leaders
  Sally Yates   Dwayne Dawlearn
      Benno Scheibner